Trądzik – fakty i mity

Osoby chorujące na trądzik nierzadko mogą dostawać od innych ludzi porady odnośnie leczenia trądziku oraz informacje o przyczynach powstawania pryszczy. Niestety ludzie ci często mają małe pojęcie o trądziku i powtarzają po prostu mity dotyczące choroby, które nie tylko nie pomogą nam pozbyć się pryszczy, ale mogą być wręcz szkodliwe. Dlatego omówimy tutaj niektóre z najczęściej spotykanych poglądów i wyjaśnimy co rzeczywiście jest faktem.

Mit:
Trądzik spowodowany jest złą higieną, częste mycie skóry pomaga się go pozbyć.
Fakt:
Niedoskonałości na skórze nie są spowodowane brudem. Zbyt częste mycie, zwłaszcza zwykłym mydłem, podobnie jak dokładne wycieranie skóry ręcznikiem, mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i w rezultacie pogorszyć trądzik. Najlepiej delikatnie myć twarz dwa razy dziennie przy użyciu łagodnego środka, po czym osuszyć skórę lekko tylko dotykając twarz ręcznikiem.
Mit:
Trądziku nie trzeba leczyć, przejdzie sam.
Fakt:
Trądzik może być skutecznie wyleczony dostępnymi środkami i nie należy zwlekać z odpowiednim zadbaniem o swoją cerę. Nieleczony trądzik często pogarsza się, a jego objawy mogą pozostawać na skórze przez wiele lat, prowadząc do obniżenia poczucia własnej wartości i powstania blizn.
Mit:
Najlepszym sposobem na pozbycie się pryszczy jest ich wyciskanie.
Fakt:
Zdecydowanie nie powinno się wyciskać pryszczy, ani nawet dotykać miejsc dotkniętych trądzikiem. Wyciskanie pryszczy może prowadzić do powstania czerwonych plam, powiększenia stanu zapalnego, a w przypadku wyciskania cyst, na skórze mogą powstać blizny.
Mit:
Opalanie na słońcu pomaga oczyścić cerę z trądziku.
Fakt:
Krótkie ekspozycje na słońce mogą być korzystne dla cery trądzikowej, jednak długotrwałe opalanie powoduje podrażnienie skóry, co z kolei po jakimś czasie skutkuje pogorszeniem trądziku. Wychodząc na zewnątrz warto chronić skórę odpowiednim filtrem słonecznym.
Mit:
Masturbacja lub seks mają wpływ na trądzik.
Fakt:
Jest to stare, niepoparte dowodami twierdzenie. Nie ma żadnego bezpośredniego związku pomiędzy aktywnością seksualną a zmianami trądzikowymi.
Mit:
Stres wywołuje trądzik.
Fakt:
Stres nie jest wystarczającą przyczyną powstania trądziku. Silny lub przewlekły stres może mieć jednak wpływ na hormony i może nasilać zmiany chorobowe u osób już dotkniętych trądzikiem lub spowodować wysyp u osób mających predyspozycje do powstania trądziku.
Mit:
Trądzik jest powiązany z dietą.
Fakt:
Badania na ten temat nie są jednoznaczne. Z jednej strony wskazują, że może istnieć powiązanie pomiędzy odżywianiem a trądzikiem, z drugiej jednak dotychczasowe dowody nie są wystarczające, aby potwierdzić ten związek. Potrzeba więcej badań, a tymczasem warto mieć na uwadze, że zdrowe odżywianie niesie ze sobą korzyści na wielu płaszczyznach i zawsze warto zadbać o swoją dietę.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *