Golenie a trądzik
Wielu mężczyzn ma problemy z goleniem, takie jak wysypka, wrastające włosy, otarcia czy zacięcia. Jeżeli na skórze mają dodatkowo pryszcze, golenie staje się jeszcze bardziej trudne i nieprzyjemne. Podrażnienia można jednak znacznie ograniczyć, stosując odpowiednie wskazówki.
Golenie maszynką do golenia
Akcesoria
- Możesz przetestować różne maszynki do golenia, aby sprawdzić która jest dla Ciebie najlepsza. Oprócz dokładnego golenia maszynka powinna jak najmniej podrażniać i nie powodować zacięć. Polecamy w szczególności dobre maszynki z dwoma ostrzami lub tradycyjne maszynki na żyletkę.
- Środek do mycia skóry z trądzikiem, którego używasz na co dzień.
- Dla dodatkowego poślizgu i zmniejszenia podrażnień krem lub żel do golenia. Wszystkie produkty, których używasz powinny być przeznaczone dla skóry wrażliwej, bez alkoholu i niekomedogenne.
- Środek nawilżający odpowiedni dla cery trądzikowej.
- Opcjonalnie pędzel do golenia.
Przygotowanie
- W miarę możliwości staraj się unikać zbyt częstego golenia, zwłaszcza jeśli masz akurat duży wysyp pryszczy, aby niepotrzebnie nie zadzierać zmian na skórze. Golenie raz na 2 – 3 dni wydaje się być optymalne, ale najlepiej dobrać odpowiednią częstotliwość samemu.
- Upewnij się, że maszynka jest czysta i ostra. Tępe ostrza łatwo wywołują zacięcia, więc wymieniaj lub ostrz je często.
- Przed goleniem dobrze nawilż twarz ciepłą lub lekko gorącą wodą, aby otworzyć pory i zmiękczyć zarost. Dzięki temu jego usunięcie będzie łatwiejsze i mniej drażniące dla skóry. Dobrym sposobem jest golenie się w trakcie lub bezpośrednio po prysznicu.
- Krem lub żel do golenia powinieneś nakładać okrężnymi ruchami aż się zapieni, a nie tylko pokryć nim twarz. Możesz do tego celu użyć palców, jednak najlepszy będzie pędzel do golenia, który dodatkowo pomoże podnieść zarost i uzyskać jeszcze dokładniejsze golenie. Dla niektórych bardzo dobrze sprawdza się używanie zamiast ww. środków preparatu do mycia twarzy z trądzikiem, natomiast nie polecamy pianki do golenia.
- Po nałożeniu kremu lub żelu możesz jeszcze chwilę poczekać, aż zarost dodatkowo zmięknie.
Golenie
- Najlepiej zacząć golenie od policzków, później szyja, podbródek, kończąc na wąsach, gdzie zarost jest zwykle najgęstszy i będzie miał więcej czasu, aby zmięknąć.
- Mimo iż golenie pod włos dokładniej (bliżej skóry) usuwa zarost, zawsze powinieneś golić się z włosem (czyli w kierunku wyrastania włosów – zwykle z góry na dół). Unikniesz dzięki temu dodatkowych podrażnień i wrastania włosów pod skórę. Dokładne golenie jak najbliżej skóry uzyskujemy odpowiednio przeprowadzając fazę przygotowania.
- Gol się delikatnie, starając się nie naciskać maszynki lub naciskając ją tylko bardzo lekko. Uważaj, aby nie nacinać pryszczy, gdyż może to pogorszyć stan twojej skóry.
- Staraj się przejeżdżać maszynką po każdej części skóry tylko jednokrotnie oraz przepłukuj ostrza po każdym pociągnięciu w gorącej wodzie.
Po goleniu
- Dokładnie wypłucz maszynkę do golenia maksymalnie gorącą wodą, a najlepiej odkaź ją alkoholem.
- Przemyj twarz łagodnym środkiem do skóry z trądzikiem, spłucz i wytrzyj dotykając tylko lekko twarzy ręcznikiem.
- Kiedy twarz wyschnie, możesz użyć kremu nawilżającego do cery trądzikowej. Delikatnie wmasuj go w skórę, bez nadmiernego pocierania.
Golenie golarką elektryczną
Niektórzy mężczyźni uzyskują dobre rezultaty golenia golarką elektryczną. Tego typu golarki prawdopodobnie nie będą wywoływać zacięć, jednak mimo tego mogą bardziej podrażniać skórę oraz mogą golić niedokładnie (daleko od skóry), w porównaniu do zwykłych maszynek do golenia. Zanim wydasz pieniądze na golarkę elektryczną, która może, ale nie musi się sprawdzić, warto wypróbować golenia tradycyjną maszynką, według rad powyżej. Jeżeli ta metoda zawiedzie, być może w Twoim przypadku golarka elektryczna będzie lepszym rozwiązaniem.
Przycinanie zarostu trymerem
Jako alternatywę do golenia maszynką lub golarką, możesz wypróbować trymer do brody. Trymer nie goli na gładko, a tylko przycina zarost i przy tym znacznie mniej podrażnia skórę i pryszcze. Wygląda podobnie jak maszynka do włosów, z tym że jest mniejszy i ma precyzyjną regulację nasadki (np. co 0,5mm). Można dzięki niemu uzyskać efekt od minimalnego zarostu przyciętego przy skórze (bez nasadki), przez „kilkudniowy” zarost, aż do niemałej brody (ponad 1cm). Schludny, krótki, równo przycięty zarost, może prezentować się nie gorzej niż twarz ogolona na czysto. W przypadku trądziku, głównym motywem używania trymera pozostaje zmniejszenie podrażnień, natomiast po podleczeniu i polepszeniu stanu skóry można wrócić do golenia na gładko.