Jak wyciskać pryszcze?

Główną i najbezpieczniejszą poradą jest, aby poczekać aż pryszcz zagoi się sam. W praktyce jednak wiele osób wyciska pryszcze wbrew wszelkim poradom, ponieważ po prostu nie pokażą się nigdzie z nabrzmiałą jasną krostą na twarzy. Jeśli zatem zamierzasz wyciskać pryszcze, rób to jak należy, według wymienionych tutaj kroków. Zminimalizujesz dzięki temu ryzyko rozprzestrzenienia infekcji i powstania blizn, a dodatkowo, jeżeli wykonasz tę czynność poprawnie, krosty mogą się szybciej goić.

  1. Upewnij się, że pryszcz jest gotowy do wyciśnięcia – musi mieć jasny ropny czubek wychodzący nad powierzchnię skóry. W przeciwnym wypadku, wyciskanie tylko pogorszy jego stan.
  2. Umyj dokładnie ręce.
  3. Twarz, a zwłaszcza miejsce wokół krosty, ochlapuj przez chwilę ciepłą wodą, aby rozszerzyć pory i zmiękczyć skórę. Następnie przemyj ją antybakteryjnym tonikiem, mydłem lub żelem na trądzik. Osusz skórę twarzy dotykając ją lekko ręcznikiem.
  4. Weź igłę i zdezynfekuj ją przecierając alkoholem lub przez trzymanie jej kilkanaście sekund nad płomieniem. Jeśli dezynfekujesz ogniem, nie poparz się, odczekaj chwilę aż rozgrzana końcówka igły ostygnie.
  5. Prowadząc igłę równolegle do skóry, przekłuj wystającą jasną końcówkę pryszcza na wylot tak, aby igła wchodziła z boku z jednej strony, a wychodziła z drugiej. Następnie pociągnij igłę na zewnątrz od skóry, żeby przerwać czubek pryszcza. Uważaj, aby się nie ukłuć. W opisany sposób nie niszczysz tak tkanki wokół krosty, jak wbijając igłę prostopadle do skóry czy po prostu uciskając pryszcza bez nakłuwania.
  6. Owiń palce wskazujące chusteczkami higienicznymi, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z pryszczem.
  7. Wyciśnij ropę, naciskając palcami wokół pryszcza równomiernie i delikatnie, prostopadle do skóry. Kiedy wyciekać zaczyna przezroczysty płyn lub krew, przerwij czynność. Jeżeli ropa nie leci to znaczy, że pryszcz nie był gotowy i musisz jeszcze poczekać co najmniej 12 godzin. Nie wyciskaj na siłę i nie używaj paznokci. Nie ściskaj też pryszcza pomiędzy palcami, w kierunku środka krosty, ponieważ w ten sposób możesz sprawić, że przerwie się głęboko pod skórą, powodując rozprzestrzenienie infekcji i powstanie bolącego guzka lub cysty.
  8. Ponownie przemyj lekko skórę w okolicy pryszcza środkiem odkażającym.
  9. Nałóż na krostę antybakteryjny lek na trądzik, zawierający np. nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy.

Jeżeli masz ciężką formę pryszcza pod skórą, jak guzek lub cysta, zastanów się nad wizytą u dermatologa. Może on zastosować doraźnie steroid, który zredukuje nabrzmienie guzka i pomoże mu szybciej zagoić się. Ważne jest, aby nie próbować wyciskać tego typu zmian trądzikowych.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *