Leki na trądzik na receptę, na skórę
Na trądzik o średnim i cięższym nasileniu, kiedy leki bez recepty nie są wystarczająco skuteczne, dermatolog może przepisać leki na trądzik na receptę do stosowania na skórę, wśród których najpopularniejsze to retinoidy i antybiotyki.
Te leki na trądzik, w zależności od rodzaju zastosowanej substancji, mogą działać na różne czynniki prowadzące do powstawania pryszczy. Na widoczne efekty działania należy poczekać minimum 8 tygodni, a w tym czasie stosować leki według zaleceń lekarza. Dla zwiększenia efektywności leczenia trądziku, dermatolodzy mogą łączyć różne rodzaje leków na skórę ze sobą jak i z doustnymi lekami na trądzik.
Miejscowe leki na trądzik na receptę, podobnie jak te ogólnodostępne, występują w różnych formach, takich jak żele na trądzik, roztwory, balsamy czy kremy na trądzik. Żele i roztwory lepiej sprawdzają się na cerę tłustą, natomiast na skórę wrażliwą lepszym wyborem są balsamy i kremy.
U niektórych ludzi środki te mogą mieć skutki uboczne, np. szczypanie, pieczenie, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry czy odbarwienia, jednak zwykle efekty te maleją lub ustępują po jakimś czasie stosowania danego leku na skórę. Jeśli są ciężkie lub nie ustępują, powiadom o tym swojego dermatologa.
Retinoidy
Retinoidy to pochodne witaminy A. Miejscowe retinoidy działają na trądzik przez odtykanie zaczopowanych porów. Dzięki tej właściwości umożliwiają również innym lekom na trądzik na skórę dostać się do mieszków włosowych, zwiększając ich skuteczność. Retinoidy zapobiegają też tworzeniu nowych zaskórników, a także mogą ograniczać reakcję zapalną, która pociąga za sobą powstawanie pryszczy. Dodatkową korzyścią przy stosowaniu miejscowych retinoidów jest to, że mogą poprawiać ogólny stan skóry, minimalizować efekty starzenia (takie jak zmarszczki) i wyniszczenia skóry (np. przez słońce). Zwykle nakłada się je na skórę raz dziennie.
Na początku leczenia trądziku retinoidami może nastąpić pogorszenie stanu skóry, jednak jest to tylko chwilowy efekt i nie należy przerywać stosowania leku. Skutki uboczne retinoidów obejmują, oprócz podrażnienia skóry, zwiększoną wrażliwość na promienie UV, dlatego należy chronić skórę przed słońcem. Retinoidy nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
Adapalen
Adapalen to syntetyczny retinoid do stosowania na skórę. Dostępny jest pod nazwą handlową Differin, w postaci żelu lub kremu na trądzik, o mocy 0,1%.
Tazaroten
Tazaroten jest retinoidem syntetycznym. Sprzedawany jest w Polsce pod nazwą handlową Zorac, jako żel na trądzik o stężeniu 0,05% lub 0,1%.
Tretinoina
Tretinoina to retinoid naturalny. Jest pierwszym opracowanym retinoidem przeznaczonym do stosowania na skórę. Może być dostępna w różnych stężeniach, w formach kremu, żelu lub płynu. W Polsce dostępna pod nazwami handlowymi m.in. Retin-A, Locacid.
Antybiotyki
Miejscowe antybiotyki na trądzik spowalniają lub powstrzymują rozwój bakterii wywołujących pryszcze oraz redukują stan zapalny. Najczęściej stosuje się je na skórę 2 razy dziennie.
Klindamycyna
Klindamycyna jest półsyntetycznym antybiotykiem. W formie miejscowego leku na skórę okazuje się bezpieczna i jest dobrze tolerowana. Występuje w formie roztworu, pianki, balsamu lub żelu na trądzik
Erytromycyna
Erytromycyna do zastosowania na skórę może być dostępna w formie maści, roztworu czy żelu na trądzik i rozprowadzana jest m.in. pod nazwami handlowymi Aknemycin, Davercin.