Izotretynoina na trądzik – Izotek, Roaccutane…

Izotretynoina to syntetyczna pochodna witaminy A, retinoid doustny na trądzik, zażywany w formie tabletek, zwykle dwa razy dziennie. Jest mocnym lekiem zarezerwowanym do stosowania głównie dla osób mających poważne guzki i cysty lub trądzik ciężki do wyleczenia innymi lekami oraz dla pacjentów, u których choroba powoduje blizny na skórze lub stanowi silny dyskomfort psychologiczny. Leczenie trądziku izotretynoiną trwa zwykle około 20. tygodni i u większości osób skutkuje długotrwałym oczyszczeniem skóry, jednak zdarzają się też nawroty pryszczy. Ze względu na liczne możliwe skutki uboczne, kuracja musi być regularnie kontrolowana przez dermatologa. Ważne jest, aby przyjmować izotretynoinę we właściwy sposób, ściśle według zaleceń. Nazwy handlowe leków z izotretynoiną to m.in. Izotek, Roaccutane.

Działanie izotretynoiny

Na wysoką skuteczność izotretynoiny w leczeniu pryszczy wpływa fakt, że lek ten działa przeciw czterem czynnikom, przyczyniającym się do rozwoju trądziku, to znaczy: redukuje rozmiar gruczołów łojowych i ilość produkowanego łoju, hamuje rogowacenie naskórka i zatykanie porów, ogranicza rozwój bakterii P. acnes oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Dawkowanie izotretynoiny

Standardowo, dawka skumulowana izotretynoiny to 120 mg – 150 mg na kilogram masy ciała, przez cały okres terapii, trwający około 5. miesięcy. Dziennie przyjmuje się typowo od 0,5 mg do 2 mg izotretynoiny na kilogram masy ciała, rozłożone na dwie dawki. Lek należy przyjmować z posiłkiem. Ponieważ nasilenie efektów ubocznych izotretynoiny jest zależne od dawki, może zostać wybrane leczenie mniejszą dawką, jednak gdy jest ona z kolei zbyt niska, częściej wiąże się to z niepowodzeniem terapii lub nawrotem trądziku po jakimś czasie.

U niektórych pacjentów, na początku leczenia trądziku izotretynoiną może nastąpić wysyp pryszczy. Z tego powodu częstą praktyką jest rozpoczynanie terapii stosując 0,1 mg – 0,5 mg izotretynoiny na kilogram masy ciała i stopniowe zwiększanie dawki do pożądanej, do końca pierwszego miesiąca leczenia.

Istotne jest, aby przyjmować lek według zaleceń dermatologa. Jeżeli pominie się jedną dawkę, nie przyjmuje się podwójnej następnym razem. Nie można odstawić leku przed zakończeniem kuracji, nawet jeżeli trądzik ustąpił, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Po przyjęciu docelowej dawki skumulowanej 120 mg – 150 mg na kg masy ciała terapia izotretynoiną powinna zostać zakończona, nawet jeśli trądzik nie ustąpił całkowicie. Poprawa stanu cery następuje jeszcze po odstawieniu izotretynoiny przez okres od 1. do 2. miesięcy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *