Leki na trądzik bez recepty, na skórę
W aptekach i drogeriach odnajdziemy wiele ogólnodostępnych produktów kosmetycznych i leków na trądzik. Będą to głównie środki stosowane miejscowo na skórę, które można nabyć w różnych postaciach, np. kremy na trądzik, żele, balsamy, płatki oczyszczające, mydła czy maści na trądzik.
Środki te efektywne są w leczeniu zmian trądzikowych głównie o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Aby leczenie trądziku było skuteczne, leki na skórę powinny być stosowane regularnie, a na zauważalne efekty trzeba poczekać nawet 2 miesiące. Używanie leku należy kontynuować w zmniejszonej dawce również po pozbyciu się trądziku.
Przed zastosowaniem któregokolwiek z tych leków na pryszcze, warto dowiedzieć się o nim więcej i przeczytać ulotkę lub porozmawiać z dermatologiem. Podczas nakładania na skórę, należy uważać, aby dany lek na trądzik nie dostał się do oczu, ust lub nosa. U niektórych osób środki te mogą powodować skutki uboczne takie jak podrażnienie skóry, pieczenie, szczypanie, zaczerwienienie lub wysuszenie skóry, które zwykle łagodnieją czy też ustępują po jakimś czasie stosowania leku. Jeśli jednak przedłużają się lub są dotkliwe należy powiadomić o tym swojego lekarza lub ograniczyć używanie leku.
Do najczęściej stosowanych składników w lekach na trądzik bez recepty, należą wymienione poniżej.
Nadtlenek benzoilu
Nadtlenek benzoilu stosowany jest w leczeniu trądziku od dziesięcioleci. Niszczy on bakterie wywołujące pryszcze, a także pomaga usunąć nadmiar łoju i obumarłego naskórka zatykającego pory. Dostępne bez recepty są leki na trądzik z nadtlenkiem benzoilu o mocach od 2.5% do 10%. Leki o niższych stężeniach mogą być równie lub niewiele mniej skuteczne od tych o wyższych stężeniach, a mają przy tym mniej skutków ubocznych. Należy uważać podczas stosowania nadtlenku benzoilu, gdyż może one wybielać włosy i ubrania.
Kwas salicylowy
Kwas salicylowy należy do beta-hydroksykwasów (kwasy BHA) i jest środkiem, który redukuje rogowacenie naskórka i zapobiega zatykaniu porów oraz odblokowuje pory i pomaga pozbyć się zaskórników. Kwas salicylowy może również zmniejszać napuchnięcie i zaczerwienienie na skórze. Produkty na trądzik bez recepty zawierają kwas salicylowy w stężeniach od 0.5% do 2%.
Kwasy AHA
Alfa-hydroksykwasy są to kwasy występujące naturalnie np. w owocach zawierających cukier, niektórych warzywach, trzcinie cukrowej i kwaśnym mleku lub ich syntetyczne odpowiedniki. Najczęściej stosowane w produktach na trądzik to kwas glikolowy i kwas mlekowy. Kwasy AHA leczą trądzik przez oczyszczanie porów, złuszczanie naskórka i redukowanie stanu zapalnego. Poza tym wygładzają, poprawiają teksturę i tonację oraz ogólny stan skóry, dzięki czemu mają zastosowanie również przy usuwaniu przebarwień i blizn po trądziku. Należy zachować uwagę, gdyż kwasy AHA mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce.
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy jest środkiem występującym naturalnie w skórze i należy do kwasów dikarboksylowych. Leki na trądzik z kwasem azelainowym ograniczają tworzenie zaskórników i pryszczy, ponieważ środek ten zabija bakterie powodujące trądzik, działa przeciwzapalnie, a także zapobiega zatykaniu porów przez martwe komórki skóry. Kwas azelainowy może również redukować przebarwienia po trądziku, ale istnieje też możliwość efektu ubocznego, w postaci rozjaśniania nieprzebarwionej skóry w miejscach nakładania leku.
Rezorcyna
Rezorcyna to środek, który udrażnia ujścia mieszków włosowych oraz pomaga usunąć otwarte i zamknięte zaskórniki. Często łączona jest w produktach na trądzik z innymi składnikami, głównie siarką.
Siarka
Siarka jest jednym z najstarszych leków na trądzik. Usuwa ona martwe komórki skóry zatykające pory oraz pomaga pozbyć się nadmiaru łoju. Często stosowana jest w połączeniu z innymi składnikami, np. rezorcyną. Produkty zawierające siarkę mogą mieć nieprzyjemny zapach.