Co to jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik pospolity (Acne vulgaris), inaczej trądzik młodzieńczy, jest chorobą skóry dotykającą rozmieszczonych na większości ciała aparatów włosowo-łojowych.

Trądzik – objawy

Objawy trądziku to zmiany chorobowe na ciele nazywane zaskórnikami i pryszczami. Zwykle występują one na twarzyna plecach, ramionach, szyi i klatce piersiowej, czyli w miejscach gdzie aparaty włosowo-łojowe są najliczniejsze.

Kogo dotyka trądzik?

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Dotyka ludzi w każdym wieku, lecz najczęściej młodzież w okresie dojrzewania oraz młodych dorosłych. Szacunkowo 80% osób w okresie pomiędzy 11. a 30. rokiem życia w pewnym momencie boryka się z objawami trądziku. W większości przypadków zanikają one do 30. roku życia, lecz występuje też trądzik dorosłych – u niektórych utrzymuje się on nawet w wieku 40. i 50. lat.

Trądzik a zdrowie

Trądzik młodzieńczy nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia jednak może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i psychikę osób dotkniętych tym schorzeniem, a w ciężkich przypadkach mogą powstać na ciele blizny po trądziku

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.